Spotkanie DKK

Świąteczne DKK

Świąteczne DKK

Grudniowe spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki


W świątecznej scenerii Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie w poniedziałkowy wieczór spotkało się liczne grono ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
W miłej atmosferze przy filiżance kawy i domowych wypiekach oraz świątecznych potrawach wigilijnych złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i wręczyliśmy drobne podarunki.
Klubowicze podsumowali naszą wspólną pracę w 2019 roku.

Omawiana książka

Nie zabrakło również dyskusji o ciekawych reportażach Witolda Szabłowskiego zawartych w tomie”Merhaba”. Z czym kojarzy się Wam Turcja? Uczestnikom spotkania kojarzy się ze słynna herbata podawaną w małych szklaneczkach i z kebabem. Witold Szabłowski ukazuje w swoich reportażach podstawowe informacje o tym kraju i w barwny sposób ilustruje czyste dane tak, że możemy mieć pełne wyobrażenie o tym miejscu. Turcja zachwyca nie tylko przepięknymi miejscami oraz zabytkami.
Warto zainteresować się również turecką kulturą i zwyczajami. Turcja ukazana jest tutaj z różnych punktów widzenia. Słownik turecko-polski zawarty w książce sprawdził się idealnie i stworzył zgrabnie uporządkowaną całość. Mieszkańcy Turcji to w większości muzułmanie. Obowiązują tam, twarde zasady dotyczące ubioru,w szczególności kobiet. Życie rodzinne organizuje tam ojciec. Kobiety nie odgrywają żadnej znaczącej roli. Turecka kobieta otoczona jest ścisłą ochroną do momentu aż nie wyjdzie za mąż. Kobieca godność nie może być naruszona. Gdy kobiety się sprzeciwiają dochodzi dość powszechnie do zabijania ich. Popularna jest również sprzedaż kobiet. Turcy to bardzo żywiołowy, temperamentny naród. Są ciekawi przyjeżdżających turystów i chętnie inicjują znajomość.
Są pomocni i życzliwi,chętnie goszczą turystów. Narodowym tureckim napojem jest herbata. Nawet każda duża transakcja przypieczętowana jest piciem herbaty. Przeciętny Turek w ciągu roku wypija ponad tysiąc szklaneczek. Autor w swoim zbiorze reportaży nie przedstawia wyłącznie suchych faktów. Przytoczył poruszające historie kobiet Salihy, Ayse oraz Hatice . To co przeszły te kobiety jest szokujące
i trudno uwierzyć ,że to przetrwały. Współczesny obraz Turcji został barwnie odtworzony i możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji o jakich większość z nas nie miała pojęcia. Witold Szabłowski przenosi Nas do Turcji pełnej kontrastów i sprzeczności. Każdy reportaż to zupełnie inna historia. Wszystkie są niezmiernie ciekawe
i intrygujące..Możemy poznać zwyczaje,kulturę i tradycję Turków. ” Merhaba to lektura dla każdego. Możemy dowiedzieć się z niej dużo ciekawych rzeczy a przy tym miło spędzić czas. Bardzo przyjemna i wnikliwa lektura godna polecenia.

Kolejne DKK w Nowym Roku


Następne spotkanie w Nowym Roku 27 stycznia. Będziemy omawiać powieść West Kasie”Chłopak z sąsiedztwa”.

Author: Kasia Tkacz