Folklorystyczne święto w Ksawerowie

goscie koncert-folkowy

 

Taki koncert zdarza się niezwykle rzadko. Dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej uczcie artystycznej. Do naszego Domu Kultury przyjechali goście z 4 krajów: Łotwy, Białorusi, Węgier i Ukrainy, aby zaprezentować swój unikatowy dorobek artystyczny z dziedziny folkloru i twórczości ludowej. Aby pomieścić wszystkich chętnych widzów musieliśmy poprosić o pomoc Gimnazjum, które dysponuje znacznie pojemniejszą salą. Publiczność stanowili nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również fani folkloru z ościennych gmin i miast. 
Koncert otworzył pięknie zatańczonym polonezem, gość specjalny: Zespół Pieśni i Tańca z Dobronia.
Zespół pod kierunkiem Jacka Lewandowskiego, Marleny Prusisz oraz Szymona Mońka przyjął zaproszenie na udział w koncercie, prezentując żywą muzykę, barwne stroje i starannie przygotowane, polskie tańce. Była to niespodzianka dla gości z zza granicy, którzy nie spodziewali się takiego przyjęcia. Występ zespołu „Kukułeczka” z Łotwy wzbudził moc wzruszeń i wycisnął łzy, ponieważ dzieci i młodzież łotewska, pochodzące z polskich rodzin, śpiewały piękną polszczyzną o tęsknocie do kraju . Żanna Stankiewicz-choreograf zespołu, przyznała, że tak serdeczne przyjęcie zapamięta do końca życia. Białoruś zachwyciła prezentacją wokalno-instrumentalną. Zespół „Ostrada” to laureat wielu festiwali w całej Europie. Przybliżył nam pieśni białoruskie ze słynną „Kupalinką” na czele. Wokaliści również śpiewająco złożyli wszystkim Polakom wzruszające życzenia. Zupełnie inny styl, charakterystyczny dla Basenu Karpackiego, zaprezentował zespół ludowy z Węgier. Rytmiczne, stepujące i folkowe rytmy ukazały autentyczny, nietuzinkowy folklor narodu węgierskiego. Okazuje się , że muzyka złamała nawet bariery językowe .Kierownikiem zespołu jest Robert Nagy.
Podczas koncertu swoje unikatowe prace prezentowali twórcy ludowi z Ukrainy z Huculszczyzny i Wołynia, a także z Białorusi. Wystawa niepowtarzalnych prac ze słomy, wełny, drewna i szkła spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Odmienność technik wykonywania prac wzbudziła zachwyt.
Przybyli na koncert mogli skosztować wspaniałego kołacza , który otrzymał Gospodarz Gminy-Adam Topolski i rozczęstował go wśród licznie zgromadzonej widowni.
Wraz z zespołami koncertującymi przybyli do Ksawerowa również znamienici goście oficjalni: Konsul RP na Węgrzech-Pan Karol Biernacki oraz Pan Bela Kakas z gabinetu Prezydenta Węgier.
Koncert zakończył się w Domu Kultury wspólnymi śpiewami i tańcami, oraz żywą muzyką w wykonaniu „dobronian”. Przyjazne gesty, radość i życzliwość spowodowały, że bardzo trudno było się rozstać.

Author: Kasia Tkacz