Jacek Mańko – wystawa rzeźby

Zapraszamy serdecznie na wystawę rzeźby Jacka Mańko.
Jacek Mańko – urodzony w 1962 roku w Łodzi, uważa się za artystę rzeźbiarza amatora; z wykształcenia matematyk, pracuje w XXXI LO w Łodzi, w roku 1992 uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych z nowej dziedziny matematyki, jaką są zbiory rozmyte.
Związany z twórczością ludową przez jego dziadków i rodziców, którzy to pracowali w docenianej wówczas w świecie firmie,jaką była Cepelia i zajmowali się tkactwem ludowym. Najprawdopodobniej zainspirowany tym duchem, podczas wakacji między siódmą i ósmą klasą szkoły podstawowej, powstały pierwsze jego „dzieła” – w sposób archaiczny wykonane za pomocą zwykłego noża harcerskiego, tzw. „finki”.
Jak sam mówi: – „Najpewniej przeznaczenie podpowiedziało mu tę drogę wypowiadania się”. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że któregoś razu, podczas wyjazdu wakacyjnego z rodzicami, znalazł pod podłogą namiotu niewielkiego świątka wykonanego przez nieznanego zapewne artystę – turystę. Drugim bodźcem była, niewątpliwie, służbowa wizyta w mieszkaniu harcerskiego przełożonego, gdzie kilka takich świątków wisiało „sobie” na ścianie. Musiały to być przeżycia na tyle mocne, że postanowił spróbować własnych sił.
Rzeźbieniem w drewnie zajmuje się głównie podczas wakacji, a tematy czerpie z wyobraźni i obserwacji ludowości. Chociaż zdarza się również tak, że sam kształtem drewna sugeruje temat. Głównym tworzywem jego prac jest drewno lipowe, ale czasami też sosna i świerk.
Rzeźbi dla siebie i bliskich, jednak pokazywał swoje dzieła także dla większego kręgu zainteresowanie. Prezentował się podczas podczas festynów ludowych w miejscowości Sielpia koło Końskich podczas tzw. Kuźnic Koneckich, miał wystawy swoich prac w Domu Kultury w Rokicinach koło Łodzi i w Klubie Nauczyciela w Łodzi. Jest laureatem Festiwalu Twórczości Nauczycieli Amatorów. Po raz pierwszy, jeszcze w bardzo początkowym okresie swojej twórczości, pokazał się w bibliotece w Tuszynie, aby powrócić tam z kolejną prezentacją swoich w marcu 2013. W wakacje 2014 miał dużą wystawę w Muzeum Ludowym w Adamowie.

Author: Kasia Tkacz