24 listopada – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Listopadowy, ponury i deszczowy wieczór nie zniechęcił klubowiczów naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Liczne ich grono
(11 osób) spędziło miło czas przy filiżance gorącej kawy i domowych wypiekach. Dyskutowaliśmy na temat powieści Wojciecha Kuczoka „Senność.” Książka uzyskała bardzo różne oceny. Jednym spodobał się język, kompozycja powieści, sposób przekazania czytelnikowi ważnych psychologicznych problemów życia , jakimi są : samotność, depresja. Klubowicze analizowali ukazane w powieści trzy historie. W każdej zauważyli człowieka, który nie żyje naprawdę, tkwiąc w niespełnieniu. Adam, Róża i Robert są senni w sensie dosłownym, każde z nich jest uśpione inaczej.
Inni zwrócili uwagę, że autor usiłował w swej książce zbyt wiele „zmieścić” : gry słowne, neologizmy, dialektyzmy, sprawiają, że „Senność” wydaje się „przeładowana” i staje się przez to trudna do przeczytania. Toteż niektórzy skonfrontowali historię opowiedzianą w ”Senności” z filmem o takim samym tytule. Film pomógł im zrozumieć skomplikowaną ale jakże ciekawą lekturę.
Wszyscy dostrzegli w omawianej powieści inne spojrzenie na aspekty miłości, uczucia i związku. Odmienne od stereotypów pokazanie homoseksualnego związku.
Dwugodzinne spotkanie minęło w miłej atmosferze, a lektura „Senność” zachęciła nas do następnych dyskusji .
Spotkamy się 15 grudnia o godz.18:00 ,będziemy omawiać powieść Krzysztofa Kotowskiego „Marika”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książki.
IMG_0090IMG_0092

Author: Kasia Tkacz