75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

DSC_7236
Świętowaliśmy 75 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
(26-27 września 2014r).
Na apel Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odpowiedział Wójt –Adam Topolski , Rada Gminy Ksawerów oraz Gminny Dom
Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Zorganizowano dwudniowe uroczystości pod wspólną nazwą „My z niego wszyscy”.
Na wspaniałą prelekcję historyczną przygotowaną przez Artura Ossowskiego
(Instytut Pamięci Narodowej- ŁÓDŹ) licznie przybyła młodzież ze szkół w Ksawerowie oraz Woli Zaradzyńskiej. Była to bardzo interesująca lekcja historii i patriotyzmu, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Honorowymi gośćmi uroczystości była Pani Porucznik Maria Kowalska oraz Pan Porucznik Leszek Klimek (AK-Pabianice).
Wieczorem w Sali kominkowej domu kultury odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru „Incanto” ( z włoskiego tł. w śpiewie) pod batutą charyzmatycznej Magdaleny Cieślar, w którego wykonaniu usłyszeliśmy pieśni chwalące polskość i piękno ziemi polskiej. Występ chóru spotkał się z dużym aplauzem. W drugiej części koncertu wystąpili Marek Smuga i Piotr Kilański z wiązanką instrumentalną piosenek żołnierskich.
W rolę partyzantów wcielili się wokaliści z GDKzB: Bożena Krawczyńska ,Klaudia Kret, Piotr Zając, Marian Kaleta oraz Włodzimierz Lepke, którzy przygotowali znane, ponadczasowe piosenki śpiewane w partyzanckich lasach. Zaproszeni goście-członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych i ich Rodzin „Wiano” oraz kombatanci-nie kryli wzruszenia. Honorowymi gośćmi koncertu byli: Janina Bartoszewska,Bolesław Piętkiewicz Kazimierz Laskarys, Medard Kozłowski, Mariusz Różycki oraz Prof.Jan Berner.
Nie zabrakło również dyrektorów szkół, GOPS-u,nauczycieli, mieszkańców oraz przedstawicieli „Signum Polonicum”. Publiczność wspomagała wspólnym śpiewem występujących artystów. Impreza nabrała rodzinnego, przyjaznego charakteru.
Uczestnicy uroczystości złożyli także wiązanki kwiatów pod obeliskiem, przy zagranej na organkach przez Pana Kaletę- „Ciszy” Johna Cage’a.
Dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy, którzy stoczyli krwawą bitwę w dniu 7 września 1939r, w dniu 27 września Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach zorganizowało rajd „Szlakiem bitwy pabianickiej”, który tradycyjnie zakończył się przy Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Uczestnicy rajdu mieli za zadanie wykazać się wiedzą historyczną, zapoznali się z wyposażeniem żołnierzy polskich z 1939r, zaprezentowanego przez Mateusza Limierę-członka Stowarzyszenia historycznego „Strzelcy Kaniowscy”,
a także rozwiązali quest przygotowany przez dom kultury pod nazwą- „Ksawerów szlakiem wielkich czynów”.
Na mecie rajdu uczestników przywitał Wójt Adam Topolski oraz Przewodnicząca Rady-Maria Wróbel a także Prezes PTTK-Sławomir Szczesio.
Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Rajdowicze otrzymali pamiątkowe tabliczki oraz dyplomy.
Na zakończenie tradycyjnie zaserwowano smaczny bigos. Pogoda dopisała, humory również, a w głowach młodych uczestników pozostała wiedza i ciekawe wspomnienia.
galeria zdjęć

Author: Kasia Tkacz