Francuska delegacja w Ksawerowie

Delegacja samorządu z Merostwa  Breuil Le Sec -w Ksawerowie
Breuil Le Sec to miejscowość znajdująca się 50 km. Od Paryża. Terytorium merostwa jest mniejsze od gminy Ksawerów z liczbą mieszkańców około 3 tysięcy. W listopadzie ubiegłego roku, na zaproszenie samorządu do Francji udała się czteroosobowa delegacja z gminy Ksawerów, z Wójtem-Adamem Topolskim na czele. Francuzi są zainteresowani nawiązaniem współpracy kulturalnej, sportowej , społecznej, edukacyjnej i wymiany dobrych praktyk w zarządzaniu na zasadzie partnerstwa gmin.
W tym celu do Ksawerowa przybyły najwyższe władze samorządowe, którym przewodniczył Mer Denis Dupois. W skład dekegacji wchodzili również: Mr. Jean-Marc  Tomczyk-prezes komitetu do miast partnerskich, Catherina Huguenin  i Lucie Tribolet- członkinie Rady miasta, Catherina Meier-inspektor ds. skolnictwa oraz Jean- Marc Delafraye- z-ca Mera. Podczas krótkiego pobytu goście zapoznali się z przedstawicielami społeczności lokalnej gminy Ksawerów oraz z jej infrastrukturą, a także poznali ideę działania Lokalnej Grupy Działania, „Buduj razem”.Duże zainteresowanie wzbudziło Gimnazjum w Ksawerowie, po którym gości oprowadził Pan Dyr. Kałowski.
Delegacja z Francji  złożyła deklarację podpisania umowy o współpracy ponadnarodowej i wymianie dzieci i młodzieży, w ramach projektu „Europa dla obywateli”. Delegacja uczestniczyła również w święcie gminy, w dniu 14 czerwca. Była to doskonała okazja do prezentacji osiągnięć kulturalnych i sportowych naszego regionu. Polska gościnność i atencja ze strony władz i społeczności gminy, spotkała się z olbrzymią życzliwością i zainteresowaniem delegacji francuzkiej.
Następna wizyta planowana jest na jesień i dotyczyć będzie wymiany młodzieży.
Galeria zdjęć

Author: Kasia Tkacz