Niesamowity artysta – Jerzy Omelczuk


W czwartkowy wieczór 15 maja 2014 roku o godz. 19:00 gościliśmy artystę- malarza Pana Jerzego Omelczuka, który przybył do nas wraz z żoną.
Spotkaniu towarzyszyła przygotowana wcześniej wystawa pięknych prac, niezwykłego artysty malującego ustami.


Pan Jerzy Omelczuk opowiadał nam o drodze twórczej i swoich osiągnięciach. Artysta ma w swoim dorobku tysiące prac, które przedstawiano na wystawach w całej Polsce oraz zagranicą (Belgia, Białoruś, Emiraty Arabskie, Francja, Kanada, Łotwa, Ukraina, Niemcy, Watykanie); były wśród nich:

  • wystawy indywidualne 146 prac
  • wystawy zbiorowe 320 prac
  • wystawy zbiorowe zagraniczne 500 prac

W polu zainteresowania twórcy znajduje się wiele tematów: martwa natura, pejzaż, studia portretowe oraz akt.  Omelczuk tworzy obrazy z cyklu „Trylogia” inspirowane prozą Henryka Sienkiewicza, cykl obrazów historycznych „Poczet królów Polskich”. Na szczególną uwagę zasługuje cykl portretów z 1995- 1996 roku – nazwany „Pocztem Prezydentów Polskich”.  Ważną inspiracją w malarstwie Jerzego Omelczuka jest natura, las oraz konie.
Artysta udowodnił gościom zwiedzającym wystawę swój talent i doświadczenie oraz wrażliwość na piękno przyrody. Namalował ustami na naszych oczach piękny pejzaż, który pozostawił na pamiątkę Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie.
Wszyscy byli wzruszeni, zachwyceni, bo przecież okazuje się, iż nawet bez pomocy rąk tylko ustami można stworzyć piękne dzieło.
Pan Jerzy Omelczuk to niezwykły artysta.


Author: Kasia Tkacz