DKK z książką i filmem

17 stycznia na piątkowym spotkaniu ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki przy filiżance dobrej kawy i domowych wypiekach – omawialiśmy pozycję tureckiego Noblisty Orhana Pamuka pod tytułem „Nazywam się Czerwień”.
Jest to jedna z najbardziej popularnych i cenionych powieści autora, która zdobyła uznanie zarówno czytelników jak i krytyków. Została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Międzynarodową Dublińską Nagrodą Literacką IMPAC, francuską Prix du Meilleur Livre Etranger, włoską Premio Grinzane Cavour.
Akcja powieści rozgrywa się w osmańskim Istambule w roku 1591. Czterech bohaterów – rysowników, o przydomkach Motyl, Elegant, Oliwka i Bocian pracuje nad księgą, która ma ukazać potęgę panującego ówcześnie sułtana. Władca życzy sobie, aby rysunki w księdze zostały wykonane w stylu europejskim, co jednak dla radykalnych wyznawców religii muzułmańskiej stanowi ciężki grzech, dlatego prace nad księgą są trzymane w ścisłej tajemnicy. Kiedy jeden z miniaturzystów zostaje zamordowany, podejrzenie pada na trzech pozostałych.
Dyskutując na temat książki Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że jest to pozycja bardzo kontrowersyjna. Trudno zdefiniować, do jakiego należy gatunku, gdyż wątek kryminalny jest równie rozbudowany jak wątek miłosny między Czarnym a Sekure. Ponadto jest napisana trudnym językiem i nie zyskała aprobaty naszych Klubowiczów.
Inną atrakcją spotkania była projekcja filmu „Kroniki portowe” w reżyserii Lasse’a Hallströma z udziałem takich gwiazd jak Kevin Spacey, Julianne Moore, Judi Dench, czy Cate Blanchett. Film jest ekranizacją powieści Annie Prouloux o tym samym tytule. Jest to opowieść o człowieku mieszkającym na opustoszałej wyspie, który zmagając się z problemami przeszłości, samotnie wychowując córkę, próbuje odnaleźć poczucie własnej wartości. Film spotkał się z ogromną sympatią naszych Klubowiczów, którzy dostrzegli w nim nie tylko zapierające dech pejzaże, ale też filozoficzne, głębokie i ponadczasowe wartości o życiu, miłości i pokonywaniu przeciwności losu.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 17 lutego o godz.18:00. Będziemy omawiać książkę Jodi Picoult –„Dziewiętnaście minut”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
IMG_0076
IMG_0080

Author: Kasia Tkacz