Przedwakacyjne spotkanie DKK Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie.

W poniedziałkowy wieczór – dwudziestego czwartego czerwca 2013 roku tropem Małgorzaty Szejnert i jej „Czarnego ogrodu” z „ksawerowskim Klubem DKK” ruszyliśmy na wędrówkę po Śląsku. Wędrówkę zaczęliśmy w połowie XVII wieku, kontynuując ją przez wszystkie powstania, wojny, przez lata PRL, aż do dzisiaj.
Poznaliśmy historię setek ludzi związanych z wydobyciem czarnego złota, Adama Giesche, jego synów i wnuków,tworzących spółkę Giesche, która budowała na pustych polach Śląska kopalnie i fabryki oraz historię górniczych rodów Kilczanów, Lubowieckich, Jungerów, Kasperczyków, Gawlików, Badurów. Ich losy łączą się w fenomenalną opowieść o losach całego Śląska, i Polski.
Klubowicze zgodnie przyznali iż autorce należy się ogromny szacunek i uznanie dla Jej reportażowej, dziennikarskiej pracy od której warsztatu i dociekliwości mogliby uczyć się historycy.
Rozmach tej śląskiej epopei robi ogromne wrażenie, od tej książki trudno jest się oderwać i nie można jej zapomnieć. Z kart „Czarnego ogrodu” bije wręcz wyczuwalne ciepło i sympatia autorki do bohaterów. Wszystko otoczone mgiełką cudownego, delikatnego poczucia humoru.
W scenerii naszej zielonej czytelni ,w ciepłej atmosferze z kubkiem dobrej kawy i domowymi wypiekami  omawialiśmy tą ciekawą powieść aż do zmroku.
Nie zabrakło też rozmów na temat planów na wakacyjne wojaże naszych Klubowiczów. W dyskusji uczestniczyło siedem osób.
Rozdaliśmy ciekawe książki do przeczytania na wakacje.
Ustalono termin następnego spotkania – 23 września 2013 roku godz.18.00
Będziemy omawiać – „Mężczyźni ,którzy nienawidzą kobiet” -Stiega Larssona.


thumb

Author: Kasia Tkacz