Gminny Dom kultury z Biblioteką w Ksawerowie-Łączy pokolenia


W celu podejrzenia całej galerii kliknij w link poniżej:
https://picasaweb.google.com/103656101670566976189/Familiada2013
8 czerwca był wielkim sprawdzianem i  podsumowaniem  realizacji projektu  ‘Od juniora do seniora” który wygrał konkurs współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 leader.


Od porannych godzin wszyscy pracownicy GDKzB pracowali w pocie czoła, by o godz. 11.00 mógł rozpocząć się pierwszy rodzinny piknik „Familiada” – koncert łączący pokolenia.
W ramach programu, uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w wielu imprezach, który miał za zadanie przekonać poszczególne grupy wiekowe, że wzajemne współistnienie i zrozumienie potrzeb –jest możliwe. Projekt rozpoczął się w marcu od wspólnej wizyty juniorów i seniorów w Centrum Nauki Kopernik i pozwoliło zaznajomienie się uczestników projektu z nowoczesnymi technologiami, tak często nieakceptowanymi przez starsze pokolenia. W odwecie ”starsi” zaprosili młodzież do Teatru Wielkiego na premierę  kultowej opery-„Tosca”. Okazało się, że opera może spodobać się również  współczesnemu pokoleniu, jeżeli zostanie ona przygotowana do jej artystycznego odbioru.
„Muzyka łączy pokolenia” i to jest pewne!
Ten koncert spełnił wszystkie oczekiwania organizatorów.
Na familiadzie zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy sekcji wokalnej: Julia Nykiś, Karolina Nowak, Paulina Suchcicka ,oraz Laura Kret, Renata Szymańska i Natalia Wrzesińska, prezentując znane piosenki w nowych aranżacjach Piotra Kilańskiego i Marka Smugi. Seniorzy odpowiedzieli wykonaniem  utworów klasycznych oraz   standardów. Bożena Krawczyńska i Mirosław Cieszyński- podbili zgromadzoną publiczność repertuarem z lat 80-tych: „Bombonierka”, „Czy to walc’ „Bananowy song”, „Baby ach te baby”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.


Okazało się, że młodzieży ten repertuar przypadł także do gustu. Na plenerowej scenie GDKzB zaprezentowali się również młodzi instrumentaliści: Maciej Węgrzynowski ,Ola Palma, Justyna Rusak i  Karolina Stępień .Przepiękne utwory wykonali również Krystian Szreiter  oraz Natalia Majewska. Nie zabrakło również tanecznego kroku naszych, młodych Cheerleaderek oraz grupy tanecznej Street Dance.
Poza artystycznymi występami na scenie działo się równie dużo poza nią. Publiczność dała się porwać w wir  Zumby  prowadzonej  przez Arkadiusza Marek. Miło było patrzeć jak panie w różnym  wieku ćwiczą bardzo skoczny układ taneczny, dając się ponieść melodii. Harcerze  oraz pracownicy GDKzB zorganizowali liczne zabawy dla dzieci i młodzieży: strzelanie z łuku do tarczy, bańki mydlane, wyścigi z piłkami, samochodami z pudełek,  konkurs na najładniejszy strój z gazety oraz mumię. Konkurencje budziły wielkie zainteresowanie u najmłodszych oraz ich opiekunów. Nad zabawami pieczę przejęli harcerze, którymi dowodził Marcin Zglinicki oraz Jagoda Wlazło. Całość Familiady poprowadziła Monika Marek.
Najmłodsze dzieci mogły również wykazać się plastyczną twórczością. Największą frajdę sprawiło dzieciom malowanie kredą, powstały przepiękne grupowe prace. Zajęcie prowadziły Emilia Przybyłek oraz Magdalena  Jaszczak – Birkowska. Przez całą Familiadę dzielnie spisały się nasze wolontariuszki Zuzanna Janus oraz Agnieszka Hoja, które malowały dziecięce buzie, zainteresowanie było ogromne.
Mimo niepewnej pogody, szalejących dookoła  ulew nad naszym Domem Kultury przelotnie pokropił deszcz i do końca świeciło nam przepięknie słońce. Mieszkańcy Ksawerowa dopisali, byli aktywni  i jak było można zauważyć bawili się doskonale.
Cele i założenia strategiczne projektu „Od juniora do seniora” zostały zrealizowane z powodzeniem.

Author: Kasia Tkacz