Premiera Czarnoksiężnika z OZ

Dziś (24 maja) odbyła się premiera spektaklu „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” (Franka Bauma z 1900 roku) w reżyserii Moniki Marek. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie filmu Victora Fleminga z 1939 roku.
Przepiękna i wzruszająca opowieść osieroconej Dorotce z Kansas (Karolina Nowak), której jedynym i najwierniejszym przyjacielem jest piesek Toto. Los nie szczędzi małej dziewczynce złego. Nad rodzinnym domem pojawia się tornado, które przenosi ją w nieznane i tajemnicze miejsce – „po drugiej stronie tęczy”. Samotna dziewczynka znajduje się w Krainie Manczkinów. Spotyka tam dobrą Czarownicę z Północy (Partycja Leks), która chce jej pomóc. Kieruje jej kroki do Szmaragdowego Grodu gdzie żyje Czarnoksiężnik Oz, który pomoże jej wrócić do domu. Niestrudzona Dorotka podczas wędrówki zaprzyjaźnia się z tchórzliwym Lwem (Eryk Janus), Strachem na Wróble (Natalia Hibner) oraz blaszanym Drwalem (Zuzanna Janus). Wędrówka przyjaciół pełna jest przygód, gdyż ich tropem podąża Zła Czarownica ze Wschodu (Ula Biegun) …
Bajeczny klimat jest z nami od początku, a to za sprawą oprawy muzycznej Piotra Kilańskiego oraz tekstów piosenek napisanych przez Monikę Marek i Bożenę Krawczyńską. Doskonała gra aktorska, muzyka, która trzymała w napięciu do ostatniego aktu sztuki była owiana tajemniczą i przykuwającą wzrok scenografią, za którą należą się podziękowania Katarzynie Kalecie. Wszystko to w skrojonych na miarę i dopracowanych kostiumach pani Małgorzaty Kalety. Przedstawienie to było doskonałym debiutem naszych młodych aktorów: Karoliny Nowak, Jakuba Wlazło, Natalii Hibner, Zuzanny Janus, Eryka Janus, Patrycji Leks, Dagmary Kozłowskiej, Urszuli Biegun, Patrycji Woty, Mariki Dorr oraz Dawida Zglinickiego.
Reakcja widowni, w szczególności najmłodszej jej części dała wyraz jak można przeżywać sztukę teatralną.
Wielkie brawa dla reżyser Moniki Marek oraz jej aktorów. Należy również podkreślić wkład Jagody Wlazło, która czuwała nad merytoryczną stroną przedstawienia.

Author: Kasia Tkacz