Spotkanie DKK

prl
29 kwietnia  o 18.00 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnym Domu Kultury z Biblioteką.
Pogoda dopisuje, wiosna rozszalała się na dobre, więc liczba chętnych do dyskusji nieco zmalała (do7 osób).  Ale i tak, jak zwykle dzięki naszym klubowiczom dyskusja była niezwykle pouczająca i ciekawa. Oczywiście, nie obyło się bez aromatycznej kawy  i domowego ciasta, biblioteka dba o swoich przyjaciół.
A teraz o burzliwej dyskusji:
„Ojciec PRL” to debiut prozatorski Wojciech Staszewskiego. Autor jest utalentowanym dziennikarzem, maratończykiem.  
Ojciec. prl to studium relacji ze starością upodloną z regresją człowieka do fazy niemowlęcia.


To książka przedstawiająca ważny problem – opieki nad starym ,chorym człowiekiem przez najbliższych,miłości i trudnej relacji pomiędzy pokoleniami ,w tej powieści –relacji „ojciec syn”.Tytułowy bohater to starzec po udarze,którym to w ciężkiej walce z chorobą towarzyszy i opiekuje się całym sercem jego syn Stasiek.Klubowicze ze wzruszeniem omawiali ten ważny problem poruszony w powieści , odnosząc emocje na osobiste doświadczenia z walki z chorobą i ze śmiercią osób bliskich i znajomych.
Zgodnie stwierdzili, iż temat opieki nad starym ,chorym człowiekiem winien być szerzej poruszany w mediach,w szkole.
Charakterystyczne jest to,iż jest to opowieść o dwóch odsłonach ojca. Drugą jest ta, w której ojciec i syn tragicznie zamieniają się rolami, gdy syn staje się ojcem, a ojciec synem.
Pierwsza i najważniejsza to wspomnienie dzieciństwa ,dojrzewania bohatera omawianej pozycji –Syna Staśka ( pełniącego wówczas rolę Ojca)
Klubowicze zaznaczyli jak ważną rolę w życiu bohatera (w tym również dla każdego dorastającego dziecka) spełniał Ojciec – jego wielki idol, przyjaciel.
W tle całej powieści obserwujemy ważne wydarzenia Polski lat 70. i 80. – wybór Polaka na papieża,” Solidarność ”,zamordowanie Księdza. Jerzego Popiełuszki, stan wojenny i wreszcie upadek PRL.


Autor realistycznie opisał zmiany ustrojowe od Polski socjalistycznej do Polski Ludowej, ukazując również zmiany obyczajowe społeczeństwa. Wielu członków naszego KLUBU DKK to pokolenie PRL., toteż wspominali z wielką emocją swoją młodość: przeżycia, przyzwyczajenia ,obyczaje tamtych lat. Stwierdzono, zgodnie ,iż nie wszystko w PRL-u było złe, były też piękne chwile.
Staszewski kończy powieść słowami:(cytat)…”PRL ma przed sobą jeszcze trzy lata. Dorosłość będę przeżywał już w wolnej Polsce .Ale ojcem będę takim ,jak nauczyłem się być w tamtej epoce. Ojcem z PRL-u i kropka…”
Wszyscy uczestnicy spotkania ocenili  „Ojca. prl „– jako pełną wdzięku, ciekawą  książkę godną polecenia każdemu czytelnikowi, a szczególnie młodzieży, która za względu na wartości psychologiczne i historyczne winna ją przeczytać.
Zapraszamy do lektury!
spotkanie dkk
dkk

Ustalono następny termin spotkania DKK – 27 maja 2013 roku. Będziemy omawiać powieść – Schlink Bernhard -”Lektor”
 

Author: Kasia Tkacz