Spotkanie DKK

W mroźny czwartkowy wieczór przybyło  na spotkanie z książką liczne grono naszych klubowiczów ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej, przytulnej atmosferze przy filiżance kawy, herbaty  i domowych wypiekach omawialiśmy dwie ciekawe powieści . 

Omawiana pozycja

Najwięcej czasu poświęciliśmy amerykańskiej  powieści Paulliny Simons   „Pieśń o poranku „. Bohaterka  Larrisa Stark , jej życiowe wybory wzbudziły w nas dużo kontrowersji. Trwała burzliwa dyskusja, zadawałyśmy sobie pytania : Co zrobiłybyśmy (tutaj tylko klubowiczki) gdybyśmy spotkały na swojej drodze młodszego od siebie mężczyznę?
Czy porzuciłybyśmy tak jak zrobiła bohaterka dotychczasowe życie: męża, dzieci?.”  Doszłyśmy  do wspólnego wniosku, iż trudno oceniać  Larisę  za jej wybór. Każdy musi na swój sposób przeżyć swoje życie. Jednak musimy przyznać „miłość  oślepia”.
Druga powieść Pauli McLain „Okrążyć słońce” to również ciekawa poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji . Klubowicze  przyznali , iż powieść przypomina im „Pożegnanie z Afryką”. W afrykańskiej dzikiej scenerii autorka przedstawiła niezależną i silną kobietę Beryl Markham, która żyje według swoich zasad. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości.
Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona,  jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję. Po swoim samodzielnym locie  w 1931 roku bohaterka powieści została pierwszą kobietą posiadającą licencję pilota. Oprócz swoich zainteresowań tresurą koni i udziałem  w wyścigach konnych, podjęła pracę jako pilot na licznych wyprawach safari i zapoczątkowała praktykę szukania słoni z powietrza Ta nowa pasja życiowa wzniosła Beryl Markham
ku słońcu.

Następne spotkanie

Następne spotkanie  DKK – 26 marca o godz.18:00. Będziemy omawiać powieść Witta Szostaka „Sto dni bez słońca”. Zapraszamy.

DKK marzec

Author: Kasia Tkacz