Łópta

W październiku w Łódzkim Domu Kultury odbył się Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich-„ŁÓPTA”
Nasz Dom Kultury postanowił zmierzyć się z tym wezwaniem po raz pierwszy, zgłaszając dwa spektakle i grupy teatralne: Teatr Spadających Gwiazd (grupa dziecięco-młodzieżowa), który zaprezentował teatralno-musicalową wersję filmu W.Dineya:
„Kraina Lodu”, oraz Teatr Nocnych Marków przedstawiający sztukę dla dorosłych widzów-„Ballada na trzy biurka”.
„Łópta” to jeden z najbardziej znanych i cenionych konkursów teatralnych w regionie.
W tym roku do przeglądu zakwalifikowało się 26 zespołów . Uczestnicy i sympatycy konkursu cenią „ŁÓPTę” za wyjątkowy klimat spotkań międzypokoleniowych, wymianę doświadczeń artystycznych oraz za możliwość uzyskania profesjonalnych recenzji i ocen jurorów, a także zawodowych opini krytyków teatralnych i filmowych.

W tym roku przedstawienia teatralne oceniała: Barbara Dembińska-aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna związana z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Małgorzata Oracz-aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Marek Nędza-aktor teatralny pracujący w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Tegoroczny przegląd udowodnił, że młodość jest pojęciem względnym i stanem ducha niezależnym od numeru PESEL. Aktorzy skupieni w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką to grupa w wieku od 6 do 75 lat. Reżyserka spektakli i instruktor teatralny- Monika Marek potrafiła „zarazić” miłością do teatru wszystkie grupy wiekowe. Artyści niezwykle trafnie przenieśli obraz filmowy i kabaretowy na scenę konkursową. Opowiedzieli o świecie magii, czarów, przyjaźni i miłości(Kraina Lodu) oraz z humorem i tupetem przedstawili trudne stosunki międzyludzkie wśród trzech różnych pokoleń kobiet.
Obydwa spektakle otrzymały wspaniałe recenzje krytyków teatralnych , którzy pochwalili naszych aktorów za świetną grę aktorską, wspaniałe kostiumy i scenografię ,oraz za wywołanie u widzów fantastycznie pozytywnych emocji. Nagrodę dla najlepszej aktorki przeglądu otrzymała Paulina Suchcicka- odtwórczyni jednej z głównych ról, która zachwyciła jurorów pięknym wokalem i musicalową osobowością. Najmłodszym aktorem był Przemek Palma(Troll), który na scenie zachowywał się jak dojrzały artysta bawiąc się przy tym znakomicie. Widzowie zaprzyjaźnili się także z pozostałymi Trollami: Kingą Biegun, Olą, Asią i Kasią Palma, Lidką i Mają Ziółkowską, Karoliną Stępień i Weroniką Jachułą. W rolę sympatycznego Bałwanka Olafa wcieliła się Zuzia Janus , która dzięki swej osobowości przekazała widzom wiele mądrości życiowych. Natalia Hibner na oczach widzów znakomicie zmieniła się z zimnej, nieczułej dziewczyny, w życzliwą pełną czułości panienkę.
Z rolą zagraną w gwarze góralskiej świetnie poradziła sobie Ula Biegun. Weronika Podobińska i Joasia Nowacka zagrały Służki, które na scenie miały mnóstwo pracy: począwszy od gry aktorskiej a na przebieraniu Księżniczek i czuwaniu nad zmiana scenografii skończywszy. Dużym uznaniem wśród krytyków cieszyły się również role męskie, zagrane z dużą dojrzałością przez Karola Walkiewicza(Hans), Jakuba Wlazło (Kristoff) oraz Michała Deląga (Pastor). Z bardzo trudną rolą Księcia poradziła sobie dziewczyna- Ania Korczak, która na scenie czuje się jak ryba w wodzie.
Wielkim atutem spektaklu były starannie zaprojektowane i uszyte specjalnie na potrzeby sztuki kostiumy oraz scenografia wykonane przez Małgorzatę i Katarzynę Kaletę. Panie dostały propozycję szycia strojów na potrzeby jednego z łódzkich teatrów.
„Kraina Lodu” jest spektaklem nie tylko dla dzieci ,ponieważ dorośli i jury bawili się jeszcze lepiej niż młodzi aktorzy na scenie.
Teatr Nocnych Marków, przedstawił spektakl „Ballada na trzy biurka”.
Jest to opowieść o trzech kobietach z trzech różnych pokoleń, które zostają przeniesione jednego z pokoi bankowych. Kadrowa (Bożena Krawczyńska),maszynistka (Aleksandra Błaszczyko
i księgowa (Iza Wota), przechodzą przez piekło wspólnej pracy, nieświadome ego, że w finale spotka je wszystkie przykry los zafundowany przez Dyrektora banku (Marian Kaleta). Recenzenci chwalili spektakl za zręczną, kabaretową i z humorem przedstawioną grę aktorską a także za profesjonalne „ogrywanie” swoich ról i sceniczną sprawność. Publiczność bawiła się do łez. Nie brakowało też nieprzewidzianych sytuacji z którymi nasi aktorzy poradzili sobie znakomicie.
Obydwa spektakle będą jeszcze wystawiane na deskach Gminnego Domu Kultury
z Biblioteką w Ksawerowie. Już dzisiaj zapraszamy na nie serdecznie.
galeria zdjęć

Author: Kasia Tkacz