Spotkanie DKK

W odrobinę zmienionej scenerii ,( bo od czasu do czasu fajnie coś zmienić) , klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w sali bankietowej Domu Kultury, by przy domowych wypiekach omówić pozycję Mariusza Szczygła „Laska Nebeska”.
W książce Szczygieł zadaje pytanie: -po co wymyślono Czechów? I sam na nie podaje nam odpowiedź: – „żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój”
Książka ta, to zbiór felietonów opowiadających o literaturze czeskiej, o życiu Czechów i ich nie banalnym poczuciu humoru.
Lektura ta okazała się wdzięcznym preludium do punktu kulminacyjnego naszego wieczoru – projekcji filmu. Z zapartym tchem, pełni emocji i wzruszeń obejrzeliśmy „Różę” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Akcja filmu rozgrywa się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. Opowiada o dramatycznych losach mieszkańców Mazur, którzy dla nowej władzy stali się ludźmi drugiej kategorii, niegodnymi udziału w budowie nowej wspaniałej rzeczywistości. Oczami polskiego oficera AK oglądamy tragiczną walkę o życie i honor, narodu skazanego na zagładę przez dwa nacjonalizmy. Wydaje się, że w tak tragicznych czasach nie ma miejsca na miłość. Ta jednak przychodzi i daje nadzieję, ale czy na długo…
Film pełen pasji i głęboko zapadający w pamięć.
Następne spotkanie zaplanowano na 28 kwietnia. W planie mamy omawianie „Chmurdalii” Joanny Bator.
Serdecznie zapraszamy
IMG_0045
IMG_0044 (1)

Author: Kasia Tkacz