Relacja z koncertu Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk

17 listopada w sobotnie popołudnie w naszym Domu Kultury gościliśmy Chór Sceny Muzycznej z Gdańska pod kierownictwem p. Beaty Śnieg. Zespół przebywał  w Łodzi      w ramach XV Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Canto Lodziensis”.

Koncert składał się z dwóch części: pierwsza obejmowała utwory o charakterze klasycznym, druga natomiast zawierała przeboje muzyki rozrywkowej.

Koncert odbył się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wykonanie utworów takich, jak „Modlitwa o pokój”, „De Profundis” czy „Jubilate Deo” swoim charakterem  zaakcentowało  minione święto. Świetne możliwości dynamiczne, artykulacyjne, nienaganna intonacja oraz charyzmatyczna dyrygentka potwierdziło perfekcyjne wykonanie utworu Karola Prosnaka „Wesele Sieradzkie”.

Chórowi w kilku utworach towarzyszył akompaniator, który grając solo standardy jazzowe „Here’s that rainy day” oraz „Round midnight” dał chwilę oddechu wokalistom.

Druga część koncertu rozluźniła nieco publiczność. Wykonanie utwórów „May It Be” oraz „Listen To The Rain” mogła zaciekawić słuchaczy w związku z wykorzystaniem przez wokalistów efektów sonorystycznych-szeptów, przydechów, szumu pocieranych rąk.

Zaśpiewane przez chór utwory „Dancing Queen” zespołu ABBA, „Africa” z repertuaru grupy TOTO czy wielki przebój  filmowy „Moon River” Henry’ego Mancini zaspokoiły oczekiwania publiczności na wykonanie utworów znanych i lubianych o czym świadczyły owacje na stojąco zgromadzonej pełnej sali publiczności. Gościliśmy m.in. Wójta Gminy Ksawerów p.Adama Topolskiego, Sekretarza Powiatu Pabianickiego p. Jacka Barasińskiego oraz przedstawicieli jednostek oświatowych z terenu gminy.

O trafności wyboru chóru z Gdańska niech świadczy fakt, że zespół zajął w niedzielę I miejsce na łódzkim festiwalu w kategorii „Muzyka Rozrywkowa” oraz otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie „Wesela Sieradzkiego” Karola Prosnaka.

Po udanym koncercie artyści zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany dzięki staraniom i zaangażowaniu pracowników Domu Kultury oraz lokalnej społeczności.

Również wykonawcy byli usatysfakcjonowani przyjazdem do Ksawerowa. Podobał im się bardzo budynek Gminnego Domu Kultury z Biblioteką, dziękowali za niezwykle miłe przyjęcie oraz przesłali mailowo podziękowania dla licznie zgromadzonej publiczności.

Cieszy nas fakt, że w naszej gminie kształtuje się coraz większa grupa zwolenników   i stałych bywalców koncertów organizowanych przez GDKzB.

 

Post Author: Emilia Przybyłek